Do you encounter problems and difficulties with co-workers, outlets or your boss?

Please fill out this form in order to register a complaint about an international media outlet, customer, employer or colleague that did not treat you appropriately or has not followed the principles of ethical journalism (https://fmaturkey.org/five-core-principles/).

When a complaint is filed by an FMA member, a member(s) of the FMA board will discuss the issue with them and initiate contact with the subject of the complaint as necessary to resolve it.  Data on all complaints will be collected and if legitimate complaints are received from various people (including non-members) regarding the same individual or organization we may publish (public) warnings about them.

Use this link to send us a complaint:
English: https://forms.gle/zehbqDyboVhGFdZQ7
Türkçe: https://forms.gle/3nBnuEFmp1fpsd8S7


İşvereninizle sorun mu yaşıyorsunuz?
Eğer bir uluslararası medya kuruluşu, müşterisi ya da çalışanı etik bir şekilde çalışmadıysa ya da size doğru davranmadıysa lütfen bizi bilgilendiriniz.

Konuyu üyemiz ile görüştükten sonra toplanan bilgiler doğrultusunda ilgili organizasyon ile iletişime geçebilir (Yalnızca FMA üyeleri için geçerli hizmettir) veya aynı organizasyon ile ilgili doğruluğu kanıtlanmış başka şikayetlerin de gelmesi dahilinde (FMA üyesi olmaları gerekmez) kamuya açık uyarılar yayınlayabiliriz.

Şikayet Formu:
English: https://forms.gle/zehbqDyboVhGFdZQ7
Türkçe: https://forms.gle/3nBnuEFmp1fpsd8S7